200G QSFP-DD to 2x QSFP28 Breakout DAC Passive Copper Cable, 0.5 - 3 m
calcPageSize())"
/>
- Twinax
- 0.5m - 3m
- 206.24 G
- 100G EDR
- 200G ETH
- 2x 100G ETH
Specification
| Compliance Code | DAC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP-DD to 2x QSFP28 |
| Interface | Direct Attached Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | NRZ |
| Length | 3 m |
|---|---|
| Cable Diameter | 28 AWG |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 206.24 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 0.3 W (0.1 W + 2x 0.1 W) |
|---|---|
| CDR | none |
| DSP | no |
| Modulation | NRZ |
| Supported Protocols | 100G Infiniband EDR, 2x 100G Ethernet, 200G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
The FLEXBOX is really a great tool. It allows me to quickly re-configure transceivers. Nice additional feature is the "Power Meter & Source" tool. It allows, without additional hardware, a quick check of optical transceivers, fiber cables, fiber connections etc.
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
FLEXBOX makes it easier than ever to manage your optics hardware! From unboxing to a configured module in a minute! Great product.