400G QSFP-DD to 2x QSFP56 Breakout AOC with CDR (TX / RX) Multimode Fiber, 1 - 30 m
calcPageSize())"
/>
- Fiber
- 1m - 30m
- 425.04 G
- Active
- 200G ETH
- 2x 200G ETH
- 400G ETH
-
Matching Products
-
Matching Products
Specification
| Compliance Code | AOC Breakout |
|---|---|
| Form Factor | QSFP-DD to 2x QSFP56 |
| Interface | Active Optical Cable |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Length | 30 m |
|---|---|
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425.04 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | not implemented |
| Power Consumption | 20 W (10 W + 2x 5 W) |
| CDR | TX and RX |
|---|---|
| DSP | yes |
| Modulation | PAM4 |
| Supported Protocols | 2x 200G Ethernet, 400G Ethernet, 200G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
What customers say
The FLEXBOX was easy to set up and use, and the programmable transceivers worked seamlessly in several different brand devices. This will make our spares much easier to manage.
Using FLEXBOX we have been able to deliver high quality optical adapter product range in a mixed brand environment, with the maximum flexibility in managing logistic and stock costs. It is a definitely a tool that every professional should use.
Since we ordered a FLEXBOX, our life as definitly changed.
There’s a before and an after FLEXBOX.
So many vendors in the compatibility matrice, so easy way to configure the module!
And the cables and accessories came also with quality.
I have received my orders from them in blistering speed. Happy to the nth degree.