400G QSFP-DD Coherent Tunable DWDM with FEC ZR with dual CDR 120 km*, C-Band, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
Tx & Rx wavelength required to be the same (one local oscillator)
- Coherent DWDM
- 120 km
- 425 G
- Tunable
- 400G ETH
-
Matching Products
For additional details on modulation formats, application codes, optical parameters, and coherent parameters, please refer to our extended datasheet
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode DWDM |
| Compliance Code | ZR |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | DP-16QAM |
| Distance | 120 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
|---|---|
| Power Consumption | 19 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, cFEC |
| Powerbudget (dB) | 6 dB |
| Transmit min/max per lane | -10 dBm / -6 dBm |
| Receiver min/max per lane | -12 dBm / 0 dBm (overload) @400G |
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
|---|---|
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-16QAM @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 0.5 dB |
| Chromatic Dispersion Tolerance | 0 ps/nm to 2,400 ps/nm @400G |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper QDD-400G-ZR compatible
- Juniper QSFP-DD 400G-FR4 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE16564AA compatible
- Cisco Systems DP04QSDD-E20-190 compatible
What customers say
The FLEXBOX has been an amazing tool for our Equinix AM5 deployments, we have used many brands previously however the FLEXBOX was superior right from the start, especially when working in the datacenter and not needing to hold my laptop in my hand but my phone, which is just amazing for rapid deployments.
Looking forward to keep using the FLEXBOX in the future! :)
We will now be able to source all our SFPs from a single vendor without having to worry about the configuration. That translates to peace of mind and huge flexibility. Well done guys!
With the FLEXBOX we’re able to use our Transceivers universally in all kind of equipment and reduce the stock keeping significantly. Just awesome!
As a network engineer responsible for programming universal transceivers, I can confidently say that the FLEXBOX is a true game-changer in the field. Its unparalleled capabilities and user-friendly interface makes the process effortless and highly efficient.
One of the standout features of the FLEXBOX is its ability to support a wide range of transceiver types and brands. Whether you're dealing with SFP, SFP+, QSFP, the FLEXBOX has got you covered.