400G QSFP-DD Multirate High-power Coherent Tunable DWDM with FEC ZR/ZR+ with dual CDR 480 km, C-Band, Tx 0dBm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
* 480 km on amplified links
Tx & Rx wavelength required to be the same (one local oscillator)
- Coherent high-power DWDM
- 480 km
- 425 G
- Tunable
- 100G ETH
- 200G ETH
- 300G ETH
- 400G ETH
- 4x 100G ETH
-
Matching Products
For additional details on modulation formats, application codes, optical parameters, and coherent parameters, please refer to our extended datasheet
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode high-power DWDM |
| Compliance Code | ZR/ZR+ |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | DP-16QAM |
| Distance | 480 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
|---|---|
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 22.5 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | Yes, cFEC, OFEC |
| Powerbudget (dB) | 4 dB |
| Transmit min/max per lane | -10 dBm / 0 dBm |
| Receiver min/max per lane | -4 dBm / 1 dBm (overload) @400G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | tunable Coherent high-power DWDM |
| TX Tunable Range | 1528.77 - 1567.13 nm |
| Wavelength RX (Range) | 1528.8 - 1567.1 nm |
| Laser | MZM |
| Receiver Type | Coherent |
| Modulation | DP-16QAM @400G |
| Supported Protocols | 300G Ethernet, 4x 100G Ethernet, 400G Ethernet, 200G Ethernet, 100G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Juniper JCO400-QDD-ZR-M-HP compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE18360AA compatible
- Cisco Systems DP04QSDD-HE0 compatible
What customers say
You guys rock! I have had the opportunity to use the previous version of FLEXBOX with my previous company. I cannot believe the progress you have made just in a year. Battery pack? Mobile reconfiguration? I am truly feeling lucky to have met you guys at Cloudfest. I will be honoured to demonstrate your products to startups as great examples to contribute to tech sustainability.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
When in possession of the FLEXBOX it becomes and indispensable tool in general, and also specifically in managing remote Mobile Base Stations fiber connectivity.
Using the FLEXBOX either with PC or Smartphone is really plug and play with no annoying incompatibility issues at all.
The FLEXBOX together with ease of order and superior delivery times makes it literally unnecessary for us having any significant SFP stock.
What a great product! FLEXBOX is an incredible help to our organisation that has a zoo of vendors and manufacturers in our data center. It is super easy to use and we can rapidly get a transceiver ready for any of our hardware. Q: How to improve the experience of setting up transceivers in a multivendor environment? A: FLEXBOX.