400G QSFP-DD FR4 with dual CDR 2 km, λ1271-1331 nm, LC-Duplex, Singlemode
calcPageSize())"
/>
- int. Mux
- 2 km
- 425 G
- LC
- 400G ETH
-
Alternatives
-
Matching Products
-
Alternatives
-
Matching Products
Specification
| Form Factor | QSFP-DD |
|---|---|
| Connector / Polish | LC-Duplex PC |
| Interface | Singlemode |
| Compliance Code | FR4 |
| Operating Temperature | Standard |
| Modulation | PAM4 |
| Distance | 2 km |
| Temperature Range | 0°C - 70°C |
| Lane Count | 4x (Tx/Rx) |
| Bandwidth | 425 Gbit/s |
|---|---|
| Bandwidth Per Lane | 106.25 Gbit/s |
| Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Yes, internally calibrated |
| Power Consumption | 13 W |
| CDR | TX and RX |
| SGMII | No |
| Inbuilt FEC | No |
| Powerbudget (dB) | 4 dB |
| Transmit min/max per lane | -3.3 dBm / 3.5 dBm |
| Receiver min/max per lane | -7.3 dBm / 3.5 dBm (overload) @400G |
|---|---|
| Wavelength TX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Wavelength RX (Typical) | 1271 nm, 1291 nm, 1311 nm, 1331 nm |
| Laser | EML |
| Receiver Type | PIN |
| Modulation | PAM4 @400G |
| Transmit and Dispersion Penalty | 3.4 dB |
| Extinction Ratio | 3.5 dB |
| Supported Protocols | 400G Ethernet |
Transceiver Configuration with FLEXBOX
It's that easy to useCompatibility
All trademarks, registered companies & references cited are the sole property of their respective company and are used solely to assist in the identification of products.
- MSA Standard compatible
- Arista 3rd_Party QDD-400G-FR4 compatible
- Arista QDD-400G-FR4 compatible
- Cisco Systems QDD-400G-FR4-S compatible
- Juniper QDD-400G-FR4 compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3AL82188AA compatible
- Nokia (ex. Alcatel-Lucent) 3HE15272AA compatible
- Nvidia (ex. Mellanox) MMS1V50-WM compatible
- Ribbon (ex. ECI) OTR400Q56DD_FR4 compatible
What customers say
I personally did not know FLEXOPTIX yet, but since I got in contact with it the first time, I do not want to miss it anymore. Very good product. I like the ability to program them to vendor specific SFPs which are recognized as they would be original ones. If the hardware behind changes I can simply change the SFPs to new vendor specific ones.
Thank you for such a great product.
The FLEXBOX has been an amazing tool for our fibre infrastructure upgrades as we work with different types and manufacturers of equipment, the ability to configure them on the fly when required makes the process a lot easier!
We were pleasantly surprised by the easy to use interface and the extra's such as the power meter.
The travel pack makes it easy to use it off-site in some of our satellite cabs if needed.
The FLEXOPTIX universal transceivers are very easy to configure and we will be ordering these in the future.
The SFP are exactly like promise on the web page, and the configuration tool is so amazing. I worked years with SFP and optical fiber and this tool is so great. It include a power meter an OTDR and allow to diagnose and configure the SFP for many vendors. It will help us in our research and also to manage our LAN. Thank you FLEXOPTIX
Formerly a System & Network Engineer at the service of French Academic and Research Network and currently developing my own IT services business, I have been a strong advocate of FLEXOPTIX "one-SFP-fits-all" approach since 2015!
Having purchased close to 1500 optics over the last few years for different kinds of projects (Metropolitan & Campus Networks, Datacenter, Nexans FTTO projects), I have always been completely satisfied with FLEXOPTIX products.
I have had the opportunity to test several competing solutions and for me "FLEXBOX" is by far the most advanced in terms of functionality, ease of use and compatibility.
Beyond the flawless technical aspects, the many human qualities of the different people I have had the opportunity to exchange with are a priceless advantage: sympathy, reactivity, impressive know-how, infallible logistics and after-sales services, FLEXOPTIX is a company you enjoy working with and you can trust one hundred percent.
Thanks a lot guys!